а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоодржување

Вид збор: Именка, среден род
Одржување на самиот себеси.
Англиски: survival
Примери:
Нагон за самоодржување.
Изведенки
1. самоодржлив прид.
самоодржливиот
Пример: самоодржлив развој
2. самоодржливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи