а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоодржи

(се) самоодржат
Вид збор: Глагол, свршен
Се одржи во живот самиот себеси, ја зачува својата личност при тешки околности.
Англиски: self-sustain
Примери:
И покрај тоа што немаше никој покрај неа во тешките моменти, успеа да се самоодржи.
Изведенки
самоодржува несв.
(се) самоодржуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи