а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоодбрана

Вид збор: Именка, женски род
1. самозаштита
Англиски: self-defence Албански: vetëmbrojtje
Примери:
убиство во самоодбрана
2. Одбрана на земјата со силите и средствата на населението и на државата.
Англиски: self-defence Албански: vetëmbrojtje
Примери:
Го повика населението од окупираните области на самоодбрана.
Изведенки
самоодбранбен прид.
самоодбранбениот
Пример: самоодбранбен став
FlexiMac
 менување на македонски глаголи