а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самообразува

(се) самообразуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Добива образование самостојно, надвор од училиштето и без помош на наставници.
Англиски: self-educate
Употреба: Образование
FlexiMac
 менување на македонски глаголи