а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоназначен

самоназначениот
Вид збор: Придавка
Тој што се назначил самиот себеси.
Англиски: self-appointed
Примери:
самоназначен биограф
FlexiMac
 менување на македонски глаголи