а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самонабљудува

(се) самонабљудуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Набљудува самиот себеси, своето држење, здравствена состојба и сл.
Англиски: introspect
FlexiMac
 менување на македонски глаголи