а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самонабеден

самонабедени
Вид збор: Придавка
Тој што е набеден во самиот себе.
Англиски: self-convinced
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Самонабедена итроштина на грст луѓе наивно убедени во супериорноста на својата политичка интрига.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи