а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самокритичен

самокритична
Вид збор: Придавка
1. Кој се однесува критички кон себеси.
Англиски: self-critical
Примери:
Учениците не беа воопшто самокритични.
2. Кој е проникнат со самокритика.
Англиски: self-critical
Примери:
Самокритична оцена.
Самокритично истапување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи