а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоконтрола

(едн.) самоконтролота
Вид збор: Именка, женски род
Контрала над самиот себеси, на сопствената работа, држење, здравје и сл.
Англиски: self-control
Примери:
Ја изгуби самоконтролата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи