а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоказнување

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Казнување на самиот себеси.
Англиски: self-punishment
Примери:
Во Стариот завет од Светото писмо, постот повеќе пати се споменува во функција на покајание и трпение или како знак на самоказнување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи