а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоистреби

(се) самоистребат
Вид збор: Глагол, свршен
За множество, многумина, сите - се истреби еден со друг.
Примери:
Се самоистребија до еден.
Изведенки
самоистребува несв.
се самоистребуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи