а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоиспита

(се) самосипитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Испита самиот себеси.
Примери:
Се самоиспита до лудило.
Изведенки
1. самоиспитува несв.
(се) самоиспитуваат
2. самоиспитување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи