а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоисклучи

(се) самоисклучат
Вид збор: Глагол, свршен
Исклучи самиот себеси од некаква организација, група и сл.
Примери:
Тој беше толку нередовен, што се самоисклучи од екипата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи