а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоиронија

самоиронијата
Вид збор: Именка, женски род
(обично во едн.) Иронија насочена кон самиот себеси.
Англиски: self-mockery
Примери:
блага самоиронија
доза на самоиронија
Изведенки
1. самоироничен прид.
самоироничниот
Пример: Жените, кога станува збор за нивниот надворешен изглед, честопати знаат да бидат самоиронични. самоироничен сарказам
2. самоироничност ж.
(едн.)
Пример: Нејзин препознатлив атрибут е самоироничноста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи