а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоиронизира

(се) самоиронизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Внесе, внесува елементи на иронија во прикажувањето нешто кај самиот себе, кај себеси.
Примери:
Тој има одличен хумор и не се плаши да се самоиронизира.
Кога човек не може да ги самоиронизира сопствените недостатоци, тој не е готов да ги иронизира недостатоците и на другите.
Изведенки
1. самоиронизирачки прид.
самоиронизирачкиот
Пример: самоиронизирачки глас
2. самоиронизирање ср.
Пример: глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи