а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоиздржи

(се) самоиздржат
Вид збор: Глагол, свршен
Се издржува самиот себеси, со свои сили набавува се што му е потребно за живот.
Англиски: self-sustain Албански: vetmbajtje, vetfinancim
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи