а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самозванец

мн. самозванци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што си присвојува незаконски туѓо име, звање и сл.
Англиски: imposter
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи