а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самозаштита

Вид збор: Именка, женски род
(заштита на самиот себеси од опасност, заштита со сопствени сили)
Примери:
убиство во самозаштита.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи