а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самозапалување

мн. самозапалувања
Вид збор: Именка, среден род
Самоубиство со спалување, обично во знак на протест.
Англиски: immolation
FlexiMac
 менување на македонски глаголи