а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самозадоволи

(се) самозадоволат
Вид збор: Глагол, свршен
Задоволи сам своите потреби, со сопствени средства и без помош однадвор.
Англиски: self-suffice
FlexiMac
 менување на македонски глаголи