а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самозадоволен

самозадоволна
Вид збор: Придавка
1. Кој е уверен во своите достоинства и способности.
Англиски: self-satisfied
Примери:
самозадоволен израз
самозадоволна насмевка
2. Кој изразува задоволство од самиот себеси.
Англиски: self-satisfied
Примери:
Самозадоволен од успехот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи