а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самозаборав

самозаборавот
Вид збор: Именка, машки род
Полно заборавање на себеси, крајна степен на одушевеност, возбуда и сл.
Англиски: abandon
Примери:
Пиеше до самозаборав.
Се сакаа до самозаборав.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи