а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самозаборави

(се) самозаборават
Вид збор: Глагол, свршен
Најде се во состојба на самозаборав; натцени своите сили, успеси, можности и сл.
Англиски: overestimate
Примери:
Успеси се постигнати, но сега не треба да се самозаборавиме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи