а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саможртвува

(се) саможртвуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се жртвува себеси.
Англиски: self-sacrifice
Примери:
Тој свесно се саможртвуваше за неа.
Многумина се саможртвуваа за слободата.
Изведенки
саможртвување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи