а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саможив

саможива
Вид збор: Придавка
Кој живее само за себе.
Англиски: egotistic
Примери:
Саможивни луѓе.
Саможивни трговци.
Изведенки
саможивен прид.
саможивна
FlexiMac
 менување на македонски глаголи