а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самодржавие

Вид збор: Именка, среден род
Неограничена власт на монархот, а исто така и систем на државна управа заснован врз таква власт.
Англиски: absolutism
Примери:
Руското самодржавие.
Изведенки
самодржавје ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи