а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самодржавен

самодржавниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на самодржавие и самодржавје.
Примери:
самодржавно устројство
2. полновластен, неограничен
Англиски: absolutist
Употреба: Политика
Примери:
самодржавен цар
самодржавна власт
самодржавно управување
Изведенки
самодржавност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи