а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самодопадлив

самодопадливиот
Вид збор: Придавка
Што е допадлив на самиот себеси; што се допаѓа на себеси.
Англиски: narcissistic
Примери:
самодопадлив гест
Изведенки
1. самодопадливо прил.
Пример: Самодопадливо се гледаше во огледалото.
2. самодопадливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи