а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самодејност

Вид збор: Именка, женски род
1. Дејност по сопствена иницијатива, самостојна дејност.
Англиски: entrepreneurship Албански: vetëveprim
Употреба: Економија
2. Уметничка дејност на лица кои не се професионалци.
Албански: vetëveprim, amaterizëm
FlexiMac
 менување на македонски глаголи