а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самодеец

мн. самодејци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што дејствува сам, без помош од други, на аматерска основа.
Англиски: freelancer, amateur,
Примери:
сликар - самодеец
FlexiMac
 менување на македонски глаголи