а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоволие

мн. самоволија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 15221
Постапување по своја волја, желба; самоволно држење.
Англиски: autocracy
Примери:
Самоволието на државниот апарат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК