а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоволен

самоволни
Вид збор: Придавка
1. Кој постапува по своја волја, своеволен.
Англиски: self-willed
Примери:
Самоволен човек.
2. Кој се извршува по своја волја, без дозвола.
Англиски: unauthorized
Примери:
Самоволно изостанување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи