а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самовластие

Вид збор: Именка, среден род
1. Неограничена власт на едно лице, а исто така и систем на управување што се засновува врз таква власт, самодржавие.
Англиски: tyranny Албански: triani
Употреба: Политика
Примери:
Најгруб вид на самовластие.
2. неограничена власт, произвол
Англиски: tyranny Албански: tirani, paligjshmëri
Примери:
самовластие на капиталот
чиновничко самовластие
FlexiMac
 менување на македонски глаголи