а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самовластен

мн. самовласни
Вид збор: Придавка
Кој не е ограничен во својата власт, самодржавен.
Англиски: autocratic
Примери:
Самовластен управител.
Самовластен господар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи