а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самовар

мн. самовари
Вид збор: Именка, машки род
Металски прибор за греење вода за чај.
Англиски: samovar Турски: semaver Албански: semaver
Употреба: Гастрономија
Примери:
Руски самовар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи