а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самобитност

(едн.) самобитноста
Вид збор: Именка, женски род
независност, автохтоност
Англиски: independence Албански: vetqënie, pavarësi
Примери:
Национална самобитност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи