а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самобитен

самобитна
Вид збор: Придавка
1. Кој се одликува со природна своеобразност, оригинален.
Англиски: original
Примери:
Самобитна култура.
Самобитен талент.
2. самостоен, одделен
Англиски: independent
Примери:
Самобитна народност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи