а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самобендиса

(се) самобендисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се бендиса самиот себеси.
Изведенки
1. самобендисува несв.
(се) самобендисуваат
2. самобендисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи