а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самобендисан

самобендисани
Вид збор: Придавка
Тој што е бендисан во самиот себе.
Англиски: complacent
Примери:
Толку се спокојни, самозадоволни, самобендисани што одвај имаат време да се цитираат себе си.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи