а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самне

(се) самнало
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се најде некаде кога ќе се раздени.
Англиски: dawn Албански: agon, gdhin
Примери:
Побрзајте, зашто ќе не самне.
(клетва) Да не те самне, да даде господ!
2. (само во 3 л.) стане видело, се раздени
Англиски: brighten Албански: shndrit
Примери:
Уште малу па ќе самне.
(разг.) Ми самна.
Изрази
(посл.) На еден дури не му се стемни, на друг не може да му самне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи