а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самит

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Состанок на највиско ниво.
Англиски: summit
Употреба: Дипломатија , Политика
Примери:
Самит на европските лидери.
економски самит
FlexiMac
 менување на македонски глаголи