а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самец

мн. самци
Вид збор: Именка, машки род
Човек што живее сам.
Англиски: single
Примери:
Соби за самци.
Хотел за самци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи