а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самее

самеат
Вид збор: Глагол, несвршен
Живее осамено.
Примери:
Таа не ја прифати реалноста и самее во планинската колиба.
Едно старо дрво самееше во испустената нива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи