а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

салонитски

салонитскиот
Вид збор: Придавка
Што е направено од салонит.
Примери:
салонитски водоводни цевки
покрив од салонитски плочи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи