а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

салицил

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Салицилова киселина; бел кристален прав што спречува вриење и гниење.
Англиски: salicylic acid Албански: oksid salicili
Употреба: Гастрономија , Хемија
Примери:
Во туршијата редовно става салицил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи