а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

салеп

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид растение со грутчиња по коренот.
Латински: Orchis Англиски: orchid Турски: salep Албански: orkide
Употреба: Ботаника
2. Пијалак од тоа растение.
Турски: salep Албански: salep
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи