а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

салдо

мн. салда
Вид збор: Именка, среден род
Остаток при заклучување на сметка, што се пренесува обично на одделна страница на книговодствената книга.
Англиски: balance Албански: salldo, bilanc
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи