а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

салва

мн. салви
Вид збор: Именка, женски род
1. Почесен оган од пушки или топови, истрел.
Англиски: salvo Албански: breshëri
Употреба: Воен термин
Примери:
Салвите на победата.
2. Истовремен изблик на чувства на повеќе луѓе.
Англиски: salvo Албански: breshëri, brohoritje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Салви на смеа.
Салви на аплауз.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи