а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

салатник

мн. салатници
Вид збор: Именка, машки род
Чинија за салата.
Англиски: salat bowl Албански: pjatë për sllatë
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи