а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

салама

мн. салами
Вид збор: Именка, женски род
вид колбаси
Англиски: salami Турски: salam Албански: sallam
Употреба: Гастрономија
Примери:
свежа салама
летна салама
FlexiMac
 менување на македонски глаголи